XPENOLOGY

Operačný systém Synology DSM 6 na bežnom počítači.

Prevzaté a preložené od https://nascompares.com/

Synology softvér na vlastnom vytvorenom NAS

Príťažlivosť vytvorenia vlastného sieťového úložného zariadenia (NAS) namiesto kúpy vopred postavenej jednotky od špičkovej značky, ako je Synology, môže byť veľmi lákavá. Hardvér používaný vo väčšine zariadení Synology NAS je v porovnaní s počítačmi dosť nízky a s vopred pripravenými zariadeniami NAS, ktoré majú často cenovky výrazne vyššie ako tie, ktoré sa týkajú nákupu CPU, základnej dosky, pamäte, PSU a puzdra jednotlivo – výzva na vytvorenie vlastného NAS je skutočne veľmi vysoká. Veľkým predajným faktorom Synology NAS je ich softvér – DiskStation Manager (DSM) a je to veľa aplikácií, všestrannosť a užívateľsky prívetivé zostavovacie rozhranie (ako aj veľká hromada bezplatných mobilných aplikácií). Synology nedovoľuje používateľom kupovať softvér oddelene od hardvéru, čo znamená, že používatelia si musia vybrať medzi úsporou peňazí za hardvér NAS alebo utrácaním viac za synológiu a získaním softvéru. Čo keby však existovala iná cesta? Spôsob, ako nainštalovať softvér Synology DSM do vlastného počítača vytvoreného? Vďaka Xpenology je to teraz možné.

Pomocou xpenológie – varovanie!

Správne, poďme diskutovať o slonovi v miestnosti! nascompares.com a NASCompares nie sú zodpovedné za právne dôsledky používania Xpenology. Vždy je potrebné poznamenať, že to nie je schválené spoločnosťou Synology a malo by sa to používať výlučne ako forma referencie a nie ako alternatíva k nákupu synology NAS s priloženým softvérom DSM.

Tento článok nie je určený pre spotrebiteľov. Tento článok je určený na vývoj a výskum aplikácií a obsahuje informácie a odkazy iba pre vyškolených odborníkov o možnostiach štúdia na DSM. Neodporúčame rutinné používanie XPEnology! Pre spoľahlivú prevádzku DSM by ste si mali kúpiť originálny produkt od výrobcu! Nemali by ste to používať ako alternatívu k Synology NAS a pre tých, ktorí chcú otestovať softvér DSM, odporúčame navštíviť živé demo tu.

Ak ešte nie ste oboznámení so zariadeniami zo synológie, je čas to urobiť! Ak chcete začať, navštívte webovú stránku spoločnosti Synology, prečítajte si zostavu tohto výrobcu.

DSM milovali mnohí, ale bohužiaľ Synology nevydala verziu pre PC, operačný systém nie je kompatibilný s hardvérom mnohých počítačov a servery nie sú produkované spoločnosťou Synology. Napriek tomu, že vývojový tím v Xpenology dokázal uvoľniť bootloader, ktorý umožnil DSM bežať na takmer akomkoľvek počítači, dôrazne odporúčame, aby ste sa zdržali používania bootloadera pri výrobe a kúpili si ho z vyššie uvedených originálnych produktov od spoločnosti Synology. Používajte ho na vlastné riziko! Nebudeme niesť zodpovednosť za žiadnu stratu údajov alebo pokazený stroj.

Čo je DSM?

Srdcom zariadenia je jeho operačný systém Synology DSM (Disk Station Manager), ktorý sa používa vo všetkých zariadeniach vyrábaných spoločnosťou Synology. Jedná sa o dobre optimalizované linuxové jadro, väčšina zmien, ktorých cieľom je pracovať s pevnými diskami a poľami Raid. Tiež sa skladá z mnohých balíkov s otvoreným zdrojovým kódom, ktorých podrobnosti nájdete iba na webovej stránke výrobcu. Rešpektujme sinológiu spoločnosti! Odviedli skvelú prácu – ich výrobky sú najlepšie a my povieme prečo. Vďaka nim!

Čo je xpenológia?

Xpenology je bootloader pre operačný systém Synology DSM, bežiaci na vlastnej verzii Linuxu vyvinutej spoločnosťou Synology. Je optimalizovaný pre beh na serveri NAS so všetkými funkciami, ktoré často potrebujete v zariadení NAS. Xpenology vytvára možnosť spustiť Synology DSM na akomkoľvek zariadení x86, ako je akýkoľvek počítač alebo vlastný NAS. Takže môžete ťažiť z výkonných multimediálnych a cloudových funkcií DSM bez toho, aby ste si kupovali hardvér NAS od spoločnosti Synology. Mnoho ľudí to uprednostňuje, pretože si môžu vybrať vlastný (výkonnejší) procesor a pamäť RAM na zvládnutie vecí, ako je prekódovanie videa. To tiež ušetrí peniaze a z dlhodobého hľadiska vás urobí flexibilnejšími.

Je tiež možné natívne inštalovať a spúšťať aplikácie na DSM pomocou ich správcu balíkov. Predstavte si správcu balíkov, ako je jeho vlastný obchod s aplikáciami, kde si môžete stiahnuť (a spravovať proces aktualizácie) každej aplikácie. To zahŕňa niekoľko užitočných nástrojov a balíkov, ako je git, ďalšie systémy na správu verzií, cms ako WordPress, LDAP-servery, vlastný poštový server, populárny „Docker“ a dokonca aj sledovaciu aplikáciu, kde môžete ovládať a spravovať IP kamery vo vašej domácnosti alebo firme.

Myslím si, že je to dôležitá vec, pretože Synology ponúka naozaj veľkú podporu. Sú inteligentní pomocou Linuxu a opravili by podivné chyby na diaľku cez ssh. Mali by ste sa rozhodnúť, či sa od vás oplatí kúpiť si akcie -NAS, aby ste z nich mohli ťažiť. Najmä pre koncových používateľov, ktorí majú menej alebo žiadne skúsenosti s IT/Linuxom, by bolo pre nich lepšie kúpiť si Synology NAS, zapnúť ho a zabaviť sa bez toho, aby sa starali o backendovú technológiu.

Kde si môžem stiahnuť Xpenology?

Stiahnutie Xpenology je celkom jednoduché a po stiahnutí môžete nainštalovať asi za 15-20 minút. Ak robíte novú inštaláciu DSM 6.1, pokračujte v návode a vynechajte odkazy na DSM 5.2. Ak inovujete, potom sú to rovnaké pokyny, ktoré môžete použiť na začiatok.

Ako nainštalujem Xpenology?

Existuje niekoľko vecí, ktoré potrebujete, aby ste to uviedli do prevádzky, prvá vec je, samozrejme, počítač, ďalšia vec, ktorú potrebujete, je USB kľúč. Používam len starý, ktorý som tu mal ležať, a urobí to trik! Takže ak to máte a trochu voľného času, môžete to rozbehnúť a bežať celkom rýchlo. Ak robíte inováciu, uistite sa, že máte zálohu svojich údajov skôr, ako sa posuniete vpred, budete radi, ak ste to urobili, ak sa niečo otočí na juh!

Aké sú hardvérové požiadavky?

Prvým je hardvér, ktorý som použil pre svoju zostavu (skontrolujte ceny nižšie):

  • Fraktálny dizajnový uzol 304
  • Základná doska ASUS H87I-PLUS
  • 2 x pevný disk WD Red 2TB NAS & (1) 4TB WD Red NAS pevný disk
  • Sezónne 360W 80PLUS zlato
  • Kľúčová súprava Ballistix Sport 8GB (2 x 4GB)
  • Procesor Intel I5-4440

Teraz je vyššie uvedený hardvér iba to, čo som nakoniec použil, pretože vyhovoval mojim špecifickým potrebám. Keď na to príde, môžete nainštalovať xpenológiu na takmer akýkoľvek počítač, ktorý by ste mohli mať okolo seba. Mnoho ľudí tiež používa mikroservery HP, ako je HP n40l a novší HP ProLiant N54L, sú vhodné na základnú inštaláciu s množstvom ľudí v komunite, ktorí zdieľajú rovnaké nastavenie. Takže ak narazíte na zádrhel alebo máte otázky týkajúce sa vašich možností, je pravdepodobné, že existujú ľudia, ktorí vám môžu pomôcť.

Je používanie Xpenology legálne?

DSM spoločnosti Synology je postavený na softvéri s otvoreným zdrojovým kódom, takže komunita upravila kód (laicky povedané), aby fungoval na zariadeniach, ktoré nie sú synológiou. Pravdepodobne je to do určitej miery nezákonné, ale ak používate len na osobné použitie, ako som bol ja, nemali by byť žiadne problémy. Neodporúčal by som používať Xpenology na obchodné použitie alebo čokoľvek iné ako váš osobný laboratórny projekt a celkovú zvedavosť.

Pre spoľahlivú prevádzku Synology DSM by ste si mali kúpiť originálny produkt od výrobcu. Úprimne povedané, používanie Xpenology ma len prinútilo zamilovať sa do DSM a je dôvodom, prečo som si od objavenia DSM kúpil 2 zariadenia Synology.

Je xpenológia stabilná?

Ako záujemca o používanie Xpenology by ste mali mať na pamäti, že toto nie je oficiálne vydanie Synology. Aj keď je založený na oficiálnom synologickom DSM, ktorý je rovnaký ako ten, ktorý sa nachádza na skutočných zariadeniach Synology, nie je oficiálne podporovaný spoločnosťou Synology. Pre tento softvér by ste mohli získať podporu od komunity, ale nie od samotnej spoločnosti. Zvyčajne, keď ste v prevádzke, veci sú veľmi stabilné bez akýchkoľvek problémov, ale vedzte, že volanie podpory nie je možnosťou, keď nie ste spustení na oficiálnom zariadení Synology.

Aké ľahké je aktualizovať Xpenology?

Aktualizácia Xpenology je celkom jednoduchá, najmä menšie verzie. Medzi menšími vydaniami vám zvyčajne veľa nechýba, ale ak chcete zostať v obraze, sledujte fóra Xpenology a niekto uverejní pokyny, keď bude mať novú verziu v prevádzke. Zvyčajne čakám niekoľko mesiacov, aby som zistil, či má niekto nejaké chyby, na ktoré narazil. Odporúča sa vypnúť automatické aktualizácie, aby sa počítač nepokúšal aktualizovať sám.

Na XPEnologickom fóre nájdete množstvo pokynov TU.

Hlavné aktualizácie Xpenolgy zvyčajne trvajú trochu dlhšie, kým sa spustia a spustia, ale opäť, ak len počkáte, kým komunita uverejní spätnú väzbu a vyrieši všetky chyby, môžete ich aktualizovať, kedykoľvek budete pripravení. Nie je kam sa ponáhľať a zvyčajne zostávam na starších pracovných verziách, kým nevyjde hlavné vydanie.

Sprievodcu Xpenology/Synology DSM si môžete spustiť TU

Záver

Ak ste do-it-yourselfer, potom by Xpenology bola skvelým a lacným riešením pre domáci projekt. Ak hľadáte spoľahlivý operačný systém pre NAS na podnikovej úrovni, poradil by som vám, aby ste si kúpili skutočné zariadenie Synology. Nebudete sklamaní a náklady stoja za to. Synology pokračovala v inováciách oveľa rýchlejšie ako väčšina spoločností v tomto priestore a dokonca majú niekoľko mobilných aplikácií, ktoré sa pekne hrajú so svojimi zariadeniami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.